Duygusal Zenginlik | Klinik Psikolog Burcu KORAY İstanbul Psikolog Psikomood
... ...
Duygusal Zenginlik
Duygusal Zenginlik

Duygusal Zenginlik

Merhaba Sevgili Okuyucular,

Bugün, sizlerle duygusal zenginlik ve temel değerler konusunda biraz sohbet etmek ve önemli bulduğum bazı noktaları vurgulamak istiyorum. Günümüzde, sıklıkla daha fazla maddi kazanç ve başarı peşinde koşarken, içsel huzurun ve anlamlı ilişkilerin önemini göz ardı ediyoruz gibi hissediyorum. Ancak unutmamız gereken bir şey var: Gerçek zenginlik, hesaplarımızdaki parayla ölçülen bir şey değildir.

Çoğumuz, toplumun bize dayattığı başarı standartlarına uygun yaşamak için büyük bir çaba harcarız. Daha fazla para, daha fazla mal, daha fazla başarı… Peki, bu sürekli koşuşturmanın sonunda ne kazanıyoruz? Daha fazla stres, daha fazla baskı ve daha fazla tükenmişlik.

İşte bu noktada, içsel değerlerimize dönme zamanı geldi. Duygusal zenginlik, sağlıklı ilişkiler, içsel huzur ve kişisel gelişimle ilgilidir. Bu değerleri hatırlamak ve öncelik vermek, daha tatmin edici ve anlamlı bir yaşam sürmemize yardımcı olabilir. Bunu somut ve oldukça hoşuma giden bir öykü ile bağlamak istiyorum 

Meksika’nın sakin bir balıkçı köyünde yaşayan aynı zamanda  bir üniversitede işletme profesörü olan Amerikalı bir turist, bir balıkçının sabah balık tutmasını  izliyordu oldukça erken bir saatti ve balıkçı buna rağmen toparlanıyor ve gitmeye hazırlanıyordu.. Profesör, ‘Neden erkenden gidiyorsun, ne güzel bak balık çok belli ki’ diye sordu. ‘Yeterince balık yakaladım efendim’, diye yanıtladı güler yüzlü Meksikalı, ‘ailemi doyurmaya yetecek kadar ve hatta ondan da  biraz fazla, şimdi karımla güzel öğle yemeği yiyeceğim ve biraz kestirdikten sonra, çocuklarımla oynayacağım. Akşam yemeğinden sonra bara gidecek ve arkadaşlarımla biraz gitar çalacağım. Meksikalı, tüm bu rahatlığı bir süre balık yakalayıp sonra evine giderek elde ettiğini anlatmıştı.

Profesör, balıkçıya işini ve yaşamını organize etmesi için daha  büyük bir plan teklif etti; bu plan, sonunda ona büyük bir zenginlik ve rahatlık getirecekti.

Öğleden sonraya kadar denizde kalırsanız rahatlıkla iki kat daha fazla balık yakalayabilirsiniz. Fazla olanı satabilir, paradan tasarruf edebilir ve altı, belki de dokuz ay içinde daha iyi ve daha büyük bir tekne satın alıp mürettebat kiralayabilirsiniz. O zaman dört kat daha fazla balık yakalayabileceksiniz. Kazandığınız ekstra parayı düşünün! Bir iki yıl içinde ikinci bir balıkçı teknesi satın alacak ve yeni bir mürettebata sahip olacak sermayeniz olacak. Bu planı uygularsanız, altı veya yedi yıl içinde büyük bir balık  dağıtıcısını sahibi olacaksınız. O zaman  şirketinizi borsada büyütebilir ve CEO yapabilirsiniz.  ve  Birkaç yıl sonra -sizi multimilyoner yapacak bir hisse i satın alabilirsiniz..

Bu büyük planı dinleyen balıkçı, profesöre şunu sordu: ‘Peki bu kadar milyonlarca dolarla ne yapacağım?’ Profesör balıkçının daha sonra ömür boyu emekli olabileceğini  Daha sonra güzel bir balıkçı köyü ve sabahları balık tutmak için küçük bir tekne satın alabilirdi. Ayrıca karısıyla daha rahat  öğle yemeği yiyebilir, raht rahat  çocuklarıyla  oynayabilir, bar satın alıp dostları ile  harika vakit geçirebilir, gitar çalabilirdi. Balıkçı kibarca cevap verdi: ‘Ama Sayın Profesör, bunu zaten yapıyorum’.

Bu hikaye, gerçek zenginliğin yaşamın tadını çıkarma, sevdiklerimizle anıları paylaşma ve iç huzuru bulmak olduğunu bir kez  daha hatırlatıyor. Duygusal zenginlik, içsel huzur ve tatminle ölçülür, ve bu da ancak, temel değerlerimize odaklandığımızda elde edilir 

Daha fazla maddi kazanç ve başarı peşinde koşarken, içsel değerlerimize ve ilişkilere odaklanmanın ne kadar önemli olduğunu unutmamak gerekir.

Sevgiler

Check Also

Sosyal Medya Saldırganlığı

Sosyal Medya Saldırganlığı

Sosyal medya, günlük yaşantımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi ve iletişim biçimimizi, etkileşimimizi ve kendimizi …

Nişantaşı Oyun Grubu 6-12 Ay

Nişantaşı Oyun Grubu 6-12 Ay

Nişantaşı Oyun  Grubu Atölyesi 6-12 Ay  6-12 aylık bebekler için hazırladığımız atölye içeriğimiz  bebeklerin gelişim …

Neden Öfkeleniyoruz: Haksız Yere Başkasına Kızmamızın Sebepler

Neden Öfkeleniyoruz: Haksız Yere Başkasına Kızmamızın Sebepleri

  İnsanlar doğası gereği duygusal varlıklardır. Kimi zaman çeşitli sebeplerle öfkelenebilir, sinirlenebilir veya başkasına haksız …

Aşkın Kimyası: Toz Pembe Bir Rüya mı, Yoksa Gerçek mi?

Aşkın Kimyası: Toz Pembe Bir Rüya mı, Yoksa Gerçek mi?

Aşkın Kimyası Aşk, insanoğlunun en karmaşık duygularından biridir. İnsanların birbirlerine olan ilgisi, çekim gücü ve …

function custom_disable_right_click() { if (is_single()) { // Sadece yazı (post) sayfalarında etkinleştir ?>